SJ   פתרונות מיסוי חכמים

       היהפוך כושי עורו?
 שינויים צפויים במיסוי מקרקעין


 
לאחרונה פורסם תזכיר לחוק להתייעלות כלכלית לשנת 2015-2016 המציג צעד נוסף והפעם המגמה היא השפעה על היצע הדירות - הגדלת היצע הדירות ובכך לגרום להוזלתן. ככל שיוצאו יותר דירות למכירה, כך המחיר ירד משום שההיצע יגדל.
לשם כך ניתן לתמרץ בעלי דירות למכור או לאלץ אותם למכור באמצעוצ הכבדת מיסוי ובטול הקלות קיימות. להלן אסקור כאן בקצרה את ההצעות המועלות בתזכיר.

 

הממשלה מצהירה כי היא מבקשת להוזיל את מחירי הדירות, דבר שעד כה לא בא לידי ביטוי
בפועל.
חלקו של שר האוצר במטרה, הוא באמצעות המיסוי על שוק המקרקעין.
בכתבות קודמות
 הזכרתי את המגמה להקטנת הביקוש לדירות מגורים באמצעות הגדלת
המיסוי על רוכשי דירה שזאת אינה דירתם היחידה. 

כזכור מס הרכישה על אלו מתחיל מ – 8%.
בתזכיר החוק להתייעלות כלכלית לשנת 2015-2016,
נעשה צעד נוסף והפעם המגמה היא השפעה על היצע הדירות במטרה להוזיל את מחירן. ככל שיוצעו יותר דירות למכירה, כך המחיר ירד משום שההיצע גדול. לשם כך ניתן לתמרץ בעלי דירות למכור אותן או לאלץ אותם למכור באמצעות הכבדות מיסוי ובטול הקלות קיימות. לפניכם תקציר ההצעות המועלות בתזכיר, שכדאי להתכונן אליהם מבעוד מועד, 
הואיל והן עשויות להשפיע על רבים מאיתנו.


דירה יחידה לעניין מס רכישה – מי שרוכש דירת מגורים, שזו דירתו היחידה, זכאי לשיעורי מס רכישה נמוכים.
קיימים מצבים שלאדם יש דירה קיימת שהוא גר בה, והוא מבקש להחליפה בחדשה. לשם כך הוא קודם רוכש את הדירה החדשה ובהמשך מוכר את הדירה הישנה. בפרק זמן זה יש בבעלותו שתי דירות מגורים. לשם כך הקציב לו המחוקק 24 חודשים למכור את דירתו הישנה, על מנת שיראו בדירה החדשה כדירתו היחידה. תזכיר החוק החדש משנה את התקופה ומקצר אותה ל – 12 חודשים בלבד. בתקופה זאת יהיה האדם חייב למכור את דירתו הישנה על מנת לזכות בשיעור המס הנמוך לדירה החדשה שרכש. קיצור הזמן יביא את בעל הדירה להתפשר על מחירה למחיר זול יותר, וגם יקטן התמריץ שלו לדחות את המכירה בתקווה שבתוך השנתיים יעלה מחיר הדירה וכך יזכה לתמורה גבוהה.

דירה יחידה לעניין מס שבח -  מי שמוכר דירת מגורים שזו דירתו היחידה זכאי לפטור ממס שבח בהתקיים תנאים מסויימים. במצב בו אדם קודם כל רוכש את דירתו החדשה ורק אחר כך מוכר את דירתו הישנה, נוצר כי הוא מחזיק בשתי דירות ובמכירת הדירה הישנה הוא כבר לא בעל דירת מגורים יחידה.
לשם כך הקציב המחוקק פרק זמן של 18 חודשים מרגע רכישת הדירה החדשה אשר במהלכם אפשר למכור את הדירה הישנה ועדיין יראו את הפעולה כמכירת דירת מגורים יחידה ושזכאית לפטור ממס שבח. תזכיר החוק החדש מקצר את התקופה האמורה ומקציב רק 12 חודשים לביצוע הפעולה.

דירת ירושה – מי שקיבל דירת מגורים בירושה, זכאי למכור אותה בתנאים מסויימים בפטור ממס שבח. הפטור הזה קיים למוכר בכל עת, וכן הפטור הוא בנוסף לפטור של דירה יחידה. כלומר, מי שהוא בעל דירת ירושה ובעל דירה נוספת אחרת, יכול למכור את  שתי דירות בפטור – מתי שירצה. על פי תזכיר החוק החדש, הפטור עבור דירת הירושה ישמר רק למשך שנתיים ממועד פטירת המוריש. לאחר מכן מכירת דירת הירושה תחוייב במס שבח.
הקצבת הפטור ממס שבח תהייה רק לשנתיים. מה לגבי אלו שמחזיקים כבר בדירת ירושה – הפטור ממס שבח עבורם ישמר רק לשנתיים מיום כניסת החוק לתוקף. כלומר, הפטור ממס שבח יינתן רק למי שימכור את דירת הירושה בתוך שנתיים מכניסת החוק לתוקף.

אבל לא הכל שחור! יש גם נקודות אור בתזכיר החוק החדש.
לא הרבה אבל יש וגם תלוי למי. ראשית מוצע לבטל את המס האינפלציוני במכירת דירת מגורים שמבוקש בגינה חישוב מס ליניארי מוטב. על חישוב ליניארי מוטב נכתב בכתבות קודמות. בהחלט בשורה נחמדה, אלא שהצעת חוק זאת כבר הוגשה על ידי שר האוצר הקודם יאיר לפיד ונתקעה ללא אישור בגלל פיזור הממשלה. כעת מקדמים לחקיקה את מה שכבר היה אמור לצאת אל הפועל לפני כשנה.
בנוסף, לכל מי שמכר דירת מגורים לפי חישוב מס שבח ליניארי מוטב ושילם את המס במהלך התקופה החל מ – 1/1/2014, יוחזר המס בחזרה.

בשורה משמחת נוספת היא לתושבי ישובי המיעוטים. מסתבר שתושבים אלו בישובי המיעוטים בצעו מכירות של מקרקעין ולא דווחו עליהן לרשות המיסים.
כידוע, מי שלא מחזיק באישור שכל המיסים שולמו, לא יכול לרשום את נכס המקרקעין בטאבו. כנראה שבישובי המיעוטים הרישום בטאבו נמוך בחשיבותו מתשלום המיסים. תזכיר החוק מציע למי שמחזיק במקרקעין כאלו, לרשום את דירתו בטאבו גם אם לא שולמו המיסים בעסקאות הקודמות.
ישוב מיעוטים מוגדר כזה שמי שלפחות 80% מתושביו אינם יהודים.  חודש הרחמים והסליחות.

הנביא ירמיהו שגר בקרבת מקום – בענתות, ושטבע את המשפט "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו" (ירמיהו, יג, כג) מעניין מה הוא היה אומר.


אין באמור לעיל להוות חוות דעת, ייעוץ או תחליף לייעוץ אישי.
ניתן לפנות בשאלות והערות למייל  :  janashuki@gmail.com או לטל' 050-6209256


 
Facebook
 

SJ פתרונות מיסוי חכמים

משרד בוטיק "SJ פתרונות מיסוי חכמים" מהמובילים בתחום המיסוי. 
עוסק בטיפול, ייעוץ וליווי מקצועי ליזמים, קבלנים, חברות ועסקים פרטיים ובכלל זה יועץ ומנחה מקצועי לעו"ד בתחומי הנדל"ן, המסחרי והעסקי במישור הפלילי והאזרחי.
וכן לרואי חשבון ויועצי מס. מתן חוות דעת מקצועית לבתי משפט, בירורים,
שומות וערעורים מול מגוון אגפי רשות המיסים.

טיפול שוטף, קבלת אישורים מראש מרשויות המס PRE RULING, תכנון מס
וליווי עסקאות. 

המשרד בבעלות וניהול יהושע (שוקי) ג'אנה, רו"ח, עו"ד, כלכלן ושמאי מוסמך. מרצה ויועץ. בכיר לשעבר בעל ניסיון רב ברשויות המס. מרצה ומפרסם בתחומי המיסוי והנדל"ן.

למענה ישיר:

טל: 02-5704646
נייד: 050-6209256


דוא"ל: 
jana@sj-smartax.comכתובת:
רחוב בית הדפוס 12
(בית השנהב)
גבעת שאול, ירושלים

C התכנים באתר ובמאמרים שייכים לעו"ד ורו"ח יהושע ג'אנה, אין להעתיק, לשכפל או לעשות בהם שימוש ללא אישור מפורש בכתב. אין לראות בתכנים המוצגים באתר משום ייעוץ מקצועי. התכנים כלליים ולא יכולים להחליף חוות דעת לגופו של עניין.