SJ   פתרונות מיסוי חכמים

" אריאלה ממס הכנסה" - קופת חיסכון במס הכנסה

במקרים רבים מגיעים ממס הכנסה החזרי מס בסכומים גדולים מאוד, במיוחד למי שאינו עובד,
או מקבל פנסיה, מי שמכר נכס מקרקעין וחוייב במס שבח, למי שהינו בעל תיק השקעות ועוד. הבעיה שלא דורשים את אותם החזרים וכלל לא מודעים להם.
כמה פעמים אנו מחפשים דבר מה ופתאום מגלים שאנחנו ישבנו עליו, או שהוא נמצא ממש בסמוך ולא ראינו. קורה, ולא אחת. כשאנו מגלים שזה היה לידנו ולא ראינו, אז אנחנו מחייכים לעצמנו, ובדרך כלל מוסיפים "אוי איפה הראש שלי"? כאשר התופעה קוראת למישהו אחר, אז אנו גם פורצים בצחוק גדול, על חשבונו של אותו אחד. ובכן אני רוצה לומר שזה קורה לכולנו, כמעט.
אנחנו מחפשים כל הזמן איך להגדיל את ההכנסה שלנו, איך להקטין הוצאות, אולי לזכות בפיס, חושבים מה אילו "אריאלה ממפעל הפיס" תתקשר אלינו ותכריז שזכינו. אז שימו לב, רבים יכולים לזכות, רק שאיננו יודעים.
לחלק גדול מאיתנו יש "קופת כספים" שמוחזקת במס הכנסה והיא שייכת לנו. רק לקחת. הבעייה שאנו לא תמיד מודעים לאותה קופה שנמצאת במס הכנסה, או לא יודעים איך לקחת אותה.
מעשה אמיתי- חמי וחמותי שיחיו, זוג מקסים בגיל השלישי, פנו אלי לבדוק עבורם את אותה "קופה במס הכנסה". בדקתי ומצאתי עבורם סכום כסף לא מבוטל שניתן לקבל ממס הכנסה. כסף שלהם, שמוחזק במס הכנסה. רק לדעת לקחת.

קיימים מקרים שונים בהם לוקחים מאיתנו מס הכנסה באופן אוטומטי. בלי לשאול. כך למשל, על פקדונות בבנקים, על השקעות בבורסה, חסכונות שונים, כאשר אנו מקבלים את הכסף לזכותנו, הוא כבר לאחר שהבנק הוריד ממנו – ניכה מס הכנסה בשיעור המס המירבי, וזאת באופן אוטומטי. אולם לא תמיד אנחנו חייבים במס, או לפחות ניתן להקטין את שיעור המס.
מי שאינו עובד, או אנשים מעל גיל 60 הם אוכלוסיות עם זכויות להטבות ולכן המס שנוכה מהם
אוטומטי הוא גבוה ולא נכון. מגיע להם החזר. כך הדבר גם בעסקות מקרקעין – מיסוי מקרקעין
מחשב את מס השבח לפי שיעור מס מקסימלי וגובה את השומה לפי אותו שיעור מס מירבי.
על פי חוק מיסוי מקרקעין, מס השבח הוא רק מקדמה למס הכנסה. כלומר, המס הסופי צריך
להיות מחושב במס הכנסה, במסגרת הדווח השנתי, בהתאם לנסיבות האישיות של כל אחד.
כידוע, לא כל אחד מאיתנו מגיש דוחות למס הכנסה, ומי שפטור מכך – כמו שכירים, שמח
על כך ומעדיף "שלא להתעסק עם מס הכנסה". אבל הרתיעה הזאת יכולה לגרום להפסד.
יתכן מאוד שגבו מס מיותר במיסוי מקרקעין ונוכל לדרוש אותו בחזרה ממס הכנסה.
קיימות טכניקות שונות לשם כך, ניתן לפרוס את תשלום המס על פני מספר שנים, לדרוש נקודות זיכוי, שיעורי מס מופחתים לאנשים מעל גיל 60 ועוד. אלא שאנו לא יודעים וגם איש ממערכת המיסוי לא טורח ליידע. "אריאלה של מפעל הפיס" אינה קיימת במס הכנסה ולכן לא מתקשרת. כדאי מאוד לדעת, שאם אנו מאותה אוכלוסייה שלא מגישה דוחות מס, הרי שניתן לבקש החזר מס עד 6 שנים אחורה. מסתבר שאם יותר תשומת לב, יתכן ונצברו סכומים לא מבוטלים לזכותנו, והם נמצאים במס הכנסה. אם לא נדרוש אותם, איש לא יחזירם לבד. כאמור, ניתן לבקש החזר מס עד 6 שנים אחורה.

מבקר המדינה בדו"ח שפרסם לשנת 2015 ,מבקר גם הוא את התופעה של חוסר ידיעת הציבור. להלן קטע תמצית מדו"ח 66א של מבקר המדינה "הציבור עושה מידי שנה כ- 000,25 עסקאות מקרקעין שחוייבו בתשלום מס שבח בסכום ממוצע של כ- 75.1 מיליארד ₪ לשנה. רק מיעוטם של האזרחים ששילמו מס שבח ביקש לפרוס את סכומי השבח, דבר שיכול היה אצל חלקם להקטין את חבות המס. עוד נמצא כי רק במקרים מועטים ביקש התא המשפחתי לפצל את השבח במכירת נכס מקרקעין לשני בני הזוג, ובכך להינות מהטבת מס שלעיתים היא גדולה יותר. על אף שבידי הרשות קיים מידע אודות פוטינציאל הזכאות של הנישומים שיכול להינות מהטבות מס האמורות לעיל, ובהם נישומים מעל גים 60 ,מובטלים, נישומים בעלי הכנסה נמוכה ונישומים שלהם יתרת נקודות זיכוי בלתי מנוצלות". הואיל ואריאלה לא תתקשר אליכם ויכול להיות שיש לכם קופת כספים שנמצאת במס הכנסה ומגיעה לכם, כדאי לבדוק ולהזכר – האם ביצעתם במהלך 6 השנים האחרונות עסקת מקרקעין וחוייבתם במס שבח? האם יש לכם תוכניות חיסכון בבנקים מהם מורידים מס באופן אוטומטי ? אם כן, כדאי לבדוק מצב של החזר המס. יש עוד מקרים שניתן לדרוש החזר מס אלא שהתמקדתי כאן רק בשני מסלולים עיקריים ושכיחים. חמי וחמותי כבר בדקו ומצאו. לא להתעצל, כי לא יתקשרו אליכם לבד.​


 
אין באמור לעיל להוות ייעוץ או תחליף לייעוץ.
ניתן לפנות בשאלות והערות למייל  : 
janashuki@gmail.com  או לטל' 050-6209256
 
 

פורסם ב"קול הפסגה" 2016
Facebook
 

SJ פתרונות מיסוי חכמים

משרד בוטיק "SJ פתרונות מיסוי חכמים" מהמובילים בתחום המיסוי. 
עוסק בטיפול, ייעוץ וליווי מקצועי ליזמים, קבלנים, חברות ועסקים פרטיים ובכלל זה יועץ ומנחה מקצועי לעו"ד בתחומי הנדל"ן, המסחרי והעסקי במישור הפלילי והאזרחי.
וכן לרואי חשבון ויועצי מס. מתן חוות דעת מקצועית לבתי משפט, בירורים,
שומות וערעורים מול מגוון אגפי רשות המיסים.

טיפול שוטף, קבלת אישורים מראש מרשויות המס PRE RULING, תכנון מס
וליווי עסקאות. 

המשרד בבעלות וניהול יהושע (שוקי) ג'אנה, רו"ח, עו"ד, כלכלן ושמאי מוסמך. מרצה ויועץ. בכיר לשעבר בעל ניסיון רב ברשויות המס. מרצה ומפרסם בתחומי המיסוי והנדל"ן.

למענה ישיר:

טל: 02-5704646
נייד: 050-6209256


דוא"ל: 
jana@sj-smartax.comכתובת:
רחוב בית הדפוס 12
(בית השנהב)
גבעת שאול, ירושלים

C התכנים באתר ובמאמרים שייכים לעו"ד ורו"ח יהושע ג'אנה, אין להעתיק, לשכפל או לעשות בהם שימוש ללא אישור מפורש בכתב. אין לראות בתכנים המוצגים באתר משום ייעוץ מקצועי. התכנים כלליים ולא יכולים להחליף חוות דעת לגופו של עניין.