SJ   פתרונות מיסוי חכמים

שוק הדירות בהשפעת מגיפת הקורונה


מגיפת הקורונה בעלת השלכות מרחיקות לכת על הבריאות האישית והעולמית, עד כדי סכנת חיים. בוודאי כולם מיודעים ומעודכנים במצב שנכפה עלינו. למגיפה גם השלכות כלכליות מהותיות. למעשה הציבור נע ומתנהל מול כמה חזיתות בו זמנית  - ניהול משק בית, יחסים אישיים, תוכניות לימודים, נסיעות ועוד, ואולם בעיקר בחזית הבריאותית והחזית הכלכלית.

​לחזית הכלכלית היבטים רבים ושונים, החל מקיום בסיסי, שמירה על מקום עבודה וכו'. הליך של רכישה ומכירת דירה גם הוא חלק מהליך כלכלי איתו מתמודד משק בית בשגרה. זוגות שנישאו לאחרונה, משפרי דיור, משקיעים שמבקשים לעצמם אפיק פנסיוני באמצעות דירת השקעה ועוד. "שוק הדירות" מכיל שחקנים רבים, כאמור כל אחד משיקוליו שלו.
 מגיפת הקורונה משליכה גם על שוק הדירות. ההשלכות הן על אלו שכבר מצויים בתוך תהליך הרכישה וצפויים לקבל את הדירה בעתיד, וגם על אלו שתכננו לרכוש דירה, או למכור דירה והתוכניות נבלמו בשל מגיפת הקורונה.

השאלה מה יקרה למחירי הנדל"ן? כמובן שהתשובה תהייה טובה ככל ונדע מתי נחזור לשיגרה ועד כמה תהיינה השלכות המגיפה חמורות וארוכות. ככל והמשק יחזור לשגרה בטווח הקצר, הרי שאי הוודאות תוסר וישוב הביטחון הכלכלי והיציבות. התחזיות כרגע אינן מראות שמדובר בתהליך לטווח קצר ועלינו להיות ערוכים ולהתמודד עם תהליך בעל טווח ארוך. במצב דברים זה של שווקים סגורים, שמיים סגורים, משק עולמי מוגבל ומכווץ, צפוי שעלות חומרי הבניין יתייקרו. המלאי הקיים של חומרי בניין ילך ויצטמצם ואילו רכישת חומרי בניין חדשים יהיו בעלויות גבוהות. המשמעות היא באופן מקביל השלכה ישירה על מחירי הדירות. שוק הדירות מאופיין בהרבה פועלים זרים, חלקם מסין, רומניה וארצות אחרות, או אפילו מהרשות הפלסטינית. אם נתחשב בעובדה נוספת של מחסור צפוי בפועלי בניין בשל סגירת הגבולות והגבלות שתהיינה גם בעתיד ועד שהעולם יחזור לשווי משקל נורמלי, הרי שגם עלות ההון האנושי צפוי להתייקר. מחסור בפועלים צפוי לייקר את עלות העבודה ובאופן מקביל ישליך על מחירי הדירות.

כנגד המגמות הנ"ל של עלייה במחירי הדירות, יש כוחות מקבילים ולא פחות קטנים שמשפיעים הפוך ונוטים להוריד את מחיר הדירות. במצב של משק מצטמצם, אנשים מובטלים, שחיקת רווחים בשוק ההון מנפילת שערי הבורסה, במצב זה כח הקנייה של הציבור קטן וסדר העדיפויות משתנה. בוודאי שמי שתכנן לרכוש דירה בטווח הקרוב, יבחן מחדש את סדר העדיפויות שלו. ההנחה הכלכלית היא שהביקוש לדירות יקטן. בטווח המיידי ועד שנחזור לשגרה בטווח הארוך
יותר, הביקוש לדירות יקטן דבר שיגרום למשיכת מחירי הדירות כלפי מטה. כאשר הביקוש גדל
המחירים עולים ולהיפך. אנשים יחשבו האם הם יכולים לעמוד בנטל של משכנתא והחזרי
הלוואות. גם מחיר הכסף בעתיד הינו תעלומה – האם שיעורי הריבית יעלו, או ישארו כפי
שהינם? הנטייה לירידת שיעורי הריבית קטנה, הואיל ומימלא הם לא גבוהים כבר עתה.
ככל שמחיר הכסף יעלה, הציבור יעדיף להשקיע את כספו ולהנות מתקבולי ריבית, במקום
לקחת הלוואות ולשלם ריבית. הדבר יכול להיות נכון ככל ויתחיל גל אינפלציוני של עליות מחירים.
לצד דברים אלו גם שער הדולר התחזק לעומת השקל ועכשיו כל מוצר שנרכש בדולר הופך
להיות יקר יותר – הדברים נכונים לחומרי בנייה, מכשירי חשמל לבית, אביזרי מטבח, אביזרי אמבטיה, קרמיקה וכו'. לצד אי הוודאות, קיימת עובדה גדולה ומוצקה של גירעון ממשלתי גדול שצריך להיסגר על ידי מקור לא ידוע כרגע. האם יוטלו מיסים חדשים, מיסים על שוק הנדל"ן? לא ידוע, אבל הפוטנציאל בהחלט קיים ומוחשי ואם כך יקרה הרי שפרמטר זה יש בו בוודאי להקטין את נפח הפעילות בשוק הנדל"ן.

אמנם מדובר בכוחות מנוגדים, חלק מהפרמטרים מייקר את מחירי הדירות וחלק אחר מוריד את המחיר. מי מאותם כוחות יגבר לא ידוע, אולם הנטייה, בטווח הבינוני, ככל הנראה היא ירידה של מחירי הדירות.

המשמעות היא שהשוק הופך להיות "שוק של קונים". לרוכשי הדירות עכשיו יש יתרון להתמקח על המחיר ולקבוע אותו. יהיה כאן בהחלט חלון הזדמנות לכל מי שתכנן ויש ביכולתו, לרכוש דירה במחיר מופחת מהקיים כרגע.

לכל אותם שכבר רכשו דירה וצריכים למכור את הדירה הישנה שלהם, אלו יצטרכו להתפשר ולהוריד מחיר מבוקש על מנת למכור את הדירה. לעיכוב במכירת דירה יש גם השלכות במיסוי מקרקעין. מי שרכש דירה ושילם מס רכישה בישיעור של דירה יחידה תוך התחייבות למכור את דירתו הישנה בתוך 18 חודשים, ולא יעמוד במגבלה, יצטרך לשלם מס רכישה גבוה מאוד לפי שיעורי מס של "דירה נוספת". נתון בעל השלכות יקרות.

ככל וחוסר הוודאות גדל, המשק יכנס להסתגרות וקיפאון, אולם אסור לאלו שצריכים לקבל החלטה להכנס גם לקיפאון. יש גורמים מייעצים וזה הזמן להסתייע בהם. בכל מקרה והכי חשוב, בריאות איתנה לכולם.


 
אין באמור לעיל להוות ייעוץ או תחליף לייעוץ.
ניתן לפנות בשאלות והערות למייל  : 
janashuki@gmail.com  או לטל' 050-6209256
 
 

פורסם ב"קול הפסגה" 2020
Facebook
 

SJ פתרונות מיסוי חכמים

משרד בוטיק "SJ פתרונות מיסוי חכמים" מהמובילים בתחום המיסוי. 
עוסק בטיפול, ייעוץ וליווי מקצועי ליזמים, קבלנים, חברות ועסקים פרטיים ובכלל זה יועץ ומנחה מקצועי לעו"ד בתחומי הנדל"ן, המסחרי והעסקי במישור הפלילי והאזרחי.
וכן לרואי חשבון ויועצי מס. מתן חוות דעת מקצועית לבתי משפט, בירורים,
שומות וערעורים מול מגוון אגפי רשות המיסים.

טיפול שוטף, קבלת אישורים מראש מרשויות המס PRE RULING, תכנון מס
וליווי עסקאות. 

המשרד בבעלות וניהול יהושע (שוקי) ג'אנה, רו"ח, עו"ד, כלכלן ושמאי מוסמך. מרצה ויועץ. בכיר לשעבר בעל ניסיון רב ברשויות המס. מרצה ומפרסם בתחומי המיסוי והנדל"ן.

למענה ישיר:

טל: 02-5704646
נייד: 050-6209256


דוא"ל: 
jana@sj-smartax.comכתובת:
רחוב בית הדפוס 12
(בית השנהב)
גבעת שאול, ירושלים

C התכנים באתר ובמאמרים שייכים לעו"ד ורו"ח יהושע ג'אנה, אין להעתיק, לשכפל או לעשות בהם שימוש ללא אישור מפורש בכתב. אין לראות בתכנים המוצגים באתר משום ייעוץ מקצועי. התכנים כלליים ולא יכולים להחליף חוות דעת לגופו של עניין.